Úkoly jsou zaměřeny na procvičení odčítání v oboru přirozených čísel.
V jednotlivých úkolech najde dítě kalkulačku, na které zadává výsledek. Výsledek musí potvrdit tlačítkem vyhodnoť . Teprve poté zjistí, zda příklad vypočítalo správně. Pokud ano, získá k příkladu usměvavého smajlíka. Pokud ne, jeho výsledek je přeškrtnutý a vedle je uvedený správný. Vpravo nahoře se objeví pomůcka dvou metrů, které naznačí, jak mu dvě pravítka mohou pomoci k výpočtu.
Pokud vypočítá všechny příklady správně, zobrazí se mu informace, že vše vypočítal správně, a získá skákací opičku.
Úkoly jsou rozděleny na cvičení bez přechodu desítky a s přechodem desítky.
Červená cvičení |
Jedná se o cvičení, ve kterých dítě odčítá bez přechodu desítky. V nejjednodušších případech pouze jednotky do 10, v druhém cvičení odčítá desítky. Následují příklady, ve kterých odčítá jednotky od čísel do dvaceti, respektive do 100.
Modrá cvičení |
Modrá cvičení navazují na přičítání desítky ve cvičeních využívajících tabulku. Zde však dítě takovou nápovědu nemá. Začíná se příklady, ve kterých pouze odčítá desítku od desítek.
V dalším příkladu se desítka odčítá od libovolného čísla v oboru do 100. Následují příklady na odčítání jednociferného čísla od deseti a v posledním cvičení od desítek v oboru do sta. Zde dítěti opět mohou pomoci barvy číslic na kalkulačce.
Žlutá cvičení |
Zvláštní typ příkladů tvoří přechod přes desítku, podobně jako u sčítání. Je vhodné znovu připomenout princip rozkladu. Proto jsou zde zařazeny opět typy příkladů, ve kterých se v rozkladu používá vždy jedno stejné číslo. Jakmile dítě tento systém uchopí a rozumí mu, je po chybách. (Pokud je nedělá z nedostatku soustředění, ale to je jiná kapitola.)
Zelená cvičení |
I zde se procvičuje přechod přes deset, ale cvičení jsou jinak rozfázována. V prvním se procvičuje veškerý přechod přes deset do dvaceti, v dalším cvičení se procvičuje přechod přes deset v oboru do 100.
Vstup do cvičení