Matematika – zpět

Počítání s nulou a jedničkou


 

 
Nula a jednička jsou zdánlivě jednoduchá čísla, a proto se ne vždy věnuje procvičování příkladů s těmito čísly dostatečná pozornost. Všem je přeci jasné, že když přičítám 0 nebo ji odečítám, tak se nic nemění. Jenže ono to při dělení a násobení neplatí. Navíc se děti učí, že dělení je opakem násobení, a také, že dělit nulou nejde. Pak by tedy nemělo jít spočítat ani násobení nulou, ale to už není pravda. Při násobení nulou jen vždy vyjde nula.
Proto jsou příklady na procvičování sčítání a odčítání jedničky a nuly zařazeny do jednoho cvičení, do druhého pak samostatně násobení a dělení, a teprve poslední cvičení procvičuje všechny typy příkladů s jedničkou a nulou.
Za každý splněný úkol získá dítě smajlíka, podobně jako v jiných cvičeních, ve kterých počítá.
Vpravo nahoře se mu navíc po vypočítání příkladu objevuje informace o tom, jak se chová číslo při dané matematické operaci – např. že se číslo nezmění. U dělení nulou se dítě dozví, že to nejde spočítat, a na kalkulačce kvůli tomu přibývá tlačítko  nejde spočítat , aby dítě mohlo s pomocí kalkulačky správně odpovědět a aby si tento fakt mohlo zautomatizovat.
 
Vstup do cvičení


Všechna práva vyhrazena © 2002–2024 KamiNet