Zpět

 

Přehled literatury – chronologické řazení
Nejedná se o ucelený přehled literatury. Pokud si ale nebudete vědět rady s některým z literárních testů na KamiNetu, najdete zde pomoc. Jedná se vlastně o rozšířená fakta k testům.
 
Nejstarší dochovaná literatura
Literatura do 15. století
Renesance
Baroko
Klasicismus
Osvícenství
Preromantismus
Romantismus
Obrození
 
Kritický realismus
Odsouvá romantizmus a nahrazuje ho snahami o realistické zobrazení skutečnosti v kritickém smyslu. Rozum je povýšen nad fantazii a citovou oblast člověka. Stále více se prosazují žurnalisté, kteří v novinách přibližují všední život. Ve filozofii se zprvu objevují utopické (neuskutečnitelné) teorie.
Anglie – Robert OwenFarma zvířat
Německo – Heinrich Heine – Německo – Zimní pohádka. Kritizuje v ní německou malichernost a šosáctví.
Rusko – Nikolaj Vasiljevič GogolRevizor, Mrtvé duše.
Francie – George Sandová – jedna z prvních emancipovaných žen, knihy o postavení žen ve společnosti, našla si vztah k českým dějinám a literatuře.
Božena NěmcováBabička, V zámku a podzámčí, Divá Bára, Karla, Pan učitel, Pohorská vesnice, Chyže pod horami, Národní pohádky a pověsti (7 svazků), Slovenské pohádky a pověsti (10 svazků)
Karel Havlíček Borovský – novinář, útočil proti vídeňské vládě, hájil zájmy národa, byl rozený epigramatik. Uměl mistrovsky pozorovat a satiricky vystihnout skutečnost. Byl politicky pronásledován, až ho poslali do vyhnanství v Brixenu.
Dílo: Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra, Král Lávra.
Jan Neruda – básník a spisovatel.
Dílo: Povídky malostranské, básnické sbírky – Hřbitovní kvítí, Knihy veršů, Písně kosmické, Balady a romance, Zpěvy páteční
Vítězslav HálekVečerní písně – básně, Muzikantská Liduška – povídka z vesnického prostředí.
Karolina SvětláKříž u potoka – hrdinkami jsou ženy, píše povídky a romány s vesnickou tematikou.
Svatopluk ČechPravý výlet pana Broučka do Měsíce, Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století. Jeho básnická tvorba je rozsáhlá.
Alois Jirásek – patřil mezi tzv. historické realisty. Jeho tvorba je velmi rozsáhlá. Doba husitská je zachycena v románech Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo. Doba pobělohorská je zachycena v románě Temno. Boj Chodů kvůli neuznávaným privilegiím s postavou jejich vůdce Koziny a protivníkem Lomikarem je zachycen v románě Psohlavci. Doba národního obrození je zachycena v pětidílné kronice s názvem F. L. Věk. Filozofská historie zachycuje revoluční rok 1848 v Litomyšli. Psal i dramata. Dodnes se hrává Lucerna.
Divadlo
Už v roce 1851 byl ustaven spolek pro vybudování Národního divadla. V roce 1868 byl slavnostně položen základní kámen ke stavbě. 1883 bylo otevřeno již obnovené Národní divadlo po požáru. Na stavbě se podílela řada umělců: Schulz – architekt, Aleš, Ženíšek, Brožík, Mařák, Hynais – malíři, Myslbek – sochař.
V Národním divadle se hrály Smetanovy i Dvořákovy opery.
Bedřich Smetana – skladatel, autor oper Libuše, Prodaná nevěsta, Dalibor
Antonín Dvořák – skladatel, autor oper Rusalka, Čert a Káča
Jaroslav Vrchlický – spisovatel, autor her Noc na Karlštejně, Hippodamie
 
Česká moderna a buřiči
Světová literatura 20. století
Česká literatura 20. století
Divadlo ve 20. století
 
 

Zdroj:
Košťák, J.: Literatura 1.–3. díl. Fortuna: Praha, 1994–1997
 
Testy
 
 
Čeština – zpět
 

Všechna práva vyhrazena © 2002–2019 KamiNet