Zpět

 

Přehled literatury – chronologické řazení
Nejedná se o ucelený přehled literatury. Pokud si ale nebudete vědět rady s některým z literárních testů na KamiNetu, najdete zde pomoc. Jedná se vlastně o rozšířená fakta k testům.
 
Nejstarší dochovaná literatura
Literatura do 15. století
Renesance
Baroko
Klasicismus
Osvícenství
Preromantismus
Romantismus
Obrození
Kritický realismus
Česká moderna a buřiči
 
Světová literatura 20. století
Francie – Romain Rolland – získal Nobelovu cenu za literaturu, psal o 1. světové válce, autor životopisů mnoha význačných osobností – Beethoven, Michelangelo, Gándhí, Dobrý člověk ještě žije, Petr a Lucie – novela protiválečně laděná.
Antoine de Saint-Exupery – hrabě měl zálibu v létání a letadlech, což se mu stalo osudným. Z posledního bojového letu za 2. světové války se nevrátil. Píše letecké romány, známá je jeho kniha pro děti Malý princ – setkání s malým princem, který žije na jakési neznámé holé planetě poté, co autor musel přistát někde uprostřed saharské pouště. Chce nakreslit beránka. Význam spočívá v pochopení potřeby přátelství a odpovědnosti za druhé.
Německo – Erich Maria Remarque se stal jedním z nejčtenějších autorů, po nástupu fašismu byly jeho knihy páleny a vlast musel opustit. Stál na straně protifašistických a protiválečných umělců. Na západní frontě klid – román z doby 1. světové války.
Amerika – Ernest Hemingway získal v roce 1954 Nobelovu cenu. Bojoval v 1. světové válce, za občanské války ve Španělsku a ve 2. světové válce působil jako válečný dopisovatel. Dílo: Sbohem, armádo – vzpomínky na 1. světovou válku, Komu zvoní hrana – občanská válka ve Španělsku, Stařec a moře – novela.
 
„Opomíjené“ žánry:
Amerika – Ray Bradbury je označovaný jako magický básník sci-fi. Jeho doménou jsou psychologické vědecko-fantastické příběhy zobrazující negativní stránky vědeckotechnického rozvoje. Dílo: Marťanská kronika, 451° Fahrenheita.
Anglie – George Bernard ShawPygmalion – divadelní hra. Profesor Higgins se vsadil se svým přítelem, že za 6 měsíců uvede ubohou nevzdělanou květinářku do vznešené společnosti a nikdo nepozná podvod.
Agatha Christie je autorka detektivních románů, povídek a dramatička. Dílo: Vražda v Orient expresu, Deset malých černoušků...
Německo – Erich Kastner se stal velmi oblíbeným mezi dětmi, které nechával ve svých knížkách prožívat napínavá dobrodružství. V době nacismu byly jeho knihy páleny. Knihy pro děti: Emil a detektivové, Luisa a Lotka, Létající třída.
Lion Feuchtwanger pocházel z bohaté německé židovské rodiny. Psal historické romány, které se převážně vztahovaly k dějinám Židů. Utíkal před nacismem. Od roku 1940 žil v USA. Dílo: Škaredá vévodkyně, Židovská válka, Synové, Přijde den, Goya – životopisný román.
 
Česká literatura 20. století
Divadlo ve 20. století
 
 

Zdroj:
Košťák, J.: Literatura 1.–3. díl. Fortuna: Praha, 1994–1997
 
Testy
 
 
Čeština – zpět
 

Všechna práva vyhrazena © 2002–2019 KamiNet